معماری و شهر سازی

خانه آموزش فتوشاپ اندازه و وضوح تصویر در فتوشاپ

banner
جستجوگر پیشرفتهelanدرآموزش فتوشاپ برای افراد مبتدی که در این پست به آن خواهیم پرداخت ابتدا اصول طرز کار با فتوشاپ را یاد خواهید گرفت .مهمترین کاربرد فتوشاپ در ویرایش کردن عکس ها می باشد.این ویرایش که اصطلاحاً به آن Retouching یا روتوش می گوئیم می تواند شامل موارد مختلفی از جمله رفع عیب های عکس ، اضافه کردن قسمت هایی به عکس و … باشد .

معمولا برای ویرایش و روتوش عکس ها در فتوشاپ مراحل زیر را طی می کنید :

  1. از عکس های که می خواهید ویرایش کنید پک آپ تهیه کنید تا در صورت لزوم به راحتی بتوانید آن را ریکاوری کنید،برای اینکار می توانید از عکس مورد نظر یک کپی تهیه کنید .
  2. قبل از انجام کار مطمئن شوید که اندازه تصویر (رزولیشن) مناسب کاری که می خواهید انجام دهید است .
  3. در عکس هایی که اسکن می کنید ، سعی کنید خطاهای اسکن را که بر کیفیت عکس اثر می گذارد راتا حد ممکن کم کنید تا در اصلاح عکس به زحمت بیشتری روبرو نشوید،مثلا شیشه اسکنر را تمیز کنید تا کثیفی سطح اسکنر بر روی عکس اثر نگذارد نا مجبور شوید کثیفی حاصل از اسکنر را نیز در فتوشاپ رفع کنید .
  4. ایرادهای عکس را بر طرف می کنید ، مانند اثرات تا خوردگی ، کثیفی روی عکس و …
  5. در موارد پیشرفته تر و حرفه ای ،تغییراتی در خود عکس نیز می توانید ایجاد کنید، مثلا فرض کنید در یک عکس پرتره ، می توانید روش رفع چین چروک صورت در فتوشاپ را انجام دهید و آن ها را حذف کنید.
  6. نسبت روشنایی و تنالیته رنگ ها را تنظیم می کنید
  7. رنگ ها را تصحیح می کند و color cast را از بین می برید . در مورد color cast در درس های آینده توضیح خواهم داد ، اما برای اینکه ذهن شما آماده باشد یک مثال می زنم ، فرض کنید در یک تصویر چهره ، روشنایی اضافی که بر روی نوک بینی یا گونه ها مشاهده می شود color cast  می گوییم ، برای اینکه  یک تصویر زیبا داشته باشید این رنگ های ناخواسته و اضافی را باید از بین ببرید .
  8. اگر قسمتی را به عکس خود اضافه میکنید باید تنالیته رنگ ها و کنتراست و …. هماهنگ با عکس اصلی باشد ، مثلا یک عکس میز خالی دارید، میخواهید عکس یک بشقاب را نیز به آن اضافه کنید ، باید تن رنگ ها و کنتراست آن ها با هم هماهنگ باشد تا مصنوعی بودن عکس بشقاب بر روی میز معلوم نشود .

رزولیشین و اندازه تصویر در فتوشاپ:

ابتدا ببینیم رزولیشن چیست ؟

کوچکترین جزء یک تصویر پیکسل می باشد که می توانیم پیکسل را یک نقطه در نظر بگیریم ، و یک عکس از مجموعه ی این نقاط در کنار هم تشکیل شده است ، اندازه تصویر معمولا بر حسب تعداد افقی و عمودی این نقاط  تعریف می شود و معمولا بر حسب پیکسل می باشد مثلا اندازه ۸۰۰*۶۰۰ پیکسل به تعداد ۸۰۰ پیکسل افقی و ۶۰۰ پیکسل عمودی می باشد .

وضوح تصویر:

علاوه بر ابعاد تصویر  ،مورد مهم دیگری که پیش می آید وضوح تصویر است که به آن رزولیشن می گوییم ، به تعداد پیکسل ها در یک مساحت مشخص رزولیشن() می گوییم . رزولیشن معمولا بر حسب تعداد پیکسل در یک اینچ محاسبه می گردد pixels per inch (ppi).. دقت کنید تعداد پیکس ها معمولا در قطعات سخت افزاری ثابت است ، مثلا پیکسل های مانتیورها ، موبایل ها و تبلت ها ثابت می باشد . برای درک بهتر مفهوم روزلیشن و اندازه تصویر  یک مثال می زنم ، یک تابلوی تبلیغاتی LED 2  متر در ۱ متر را در نظر بگیرید . چون این تابلوها دست ساز است ، مثلا در یک مساحت ۱۰ سانتی متر مربع ، تعداد ۴۰ لامپ led قرار داده شده است ، پس در این تابلو اندازه تصویر ۲متر در یک متر و وضوح تصویر ۴۰ لامپ (پیکسل) در واحد مشخص است . حالا فرض کنید با همین اندازه ، در ۱۰ سانتی متر مربع تعداد لامپ های LED  را ۱۶۰ عدد کنید ، تابلوی جید با همان اندازه قبلی  اما وضوح و کیفیت بیشتری خواهد داشت. (دقت کنید با افزایش وضوح ، تعداد طولی و عرض پیکسل تغییر خواهد کرد )
6067_1

رزولیشت در انواع مختلف چاپگر بر حسب نقطه بر اینچ dots per inch بیان می شود که هرچه این عدد بیشر باشد بیان گر کیفیت بالاتر پرینتر می باشد .شما اولین کاری که در یک طراحی جدید در فتوشاپ انجام می دهید (مثلا طراحی یک کارت ویزیت) ابتدا باید اندازه و وضوح تصویر را مشخص کنید ، اندازه تصویر، متانسب با کاری می باشد که می خواهید انجام دهید و معمولا سلیقه ای است ، مثلا  کارت ویزیت یک اندازه استاندارد برای آن تعریف شده ، اما شما در طراحی کارت ویزیت  می توانید این اندازه را رعایت کنید یا اندازه را دلخواه سلیقه خودتان قرار دهید . اما برای بدست آوردن کار با کیفیت مخصوصا برای مواردی که می خواهید کار خود را چاپ کنید ، وضوح تصویر را باید بر حسب قدرت دستگاه پرینتر قرار دهید .

ایجاد یک فایل جدید  در فتوشاپ

برای ایجاد یک فایل جدید در فتوشاپ از منوی File  گزینه New  یا کلیدهای ترکیبی ctrl+n استفاده می کنید ، بعد از انجام این کار پنجره زیر باز می شود:

آموزش مبتدی فتوشاپ (2)
آموزش مبتدی فتوشاپ (1)

در این پنجره در قسمت name  نام فایل مورد نظر خود را وارد می کنید .در قسمت preset می توانید یکسری تنظیمات که بر اساس استناداردهای بین المللی تعریف شده انتخاب کنید ، مثلا فرض کنید می خواهد اندازه فایل مورد نظر شما اندازه ی یک کاغذ A4 باشد .برای اینکار  از قسمت preset  گزینه ی International paper و سپس از لیست باز شونده size  کاغذ A4  را انتخاب کنید .به صورت اتوامتیک طول و عرض فایل شما اندازه کاغذ A4 خواهد شد .

 
آموزش مبتدی فتوشاپ (3)

شما می توانید اندازهی دلخواه را خودتان تغییر دهید .اگر preset بر روی custom باشد باید اندازه را خودتان وارد کنید ،بصورت پیش فرض اندازه ها بر حسب Pixel  می باشد ، اما می وانید نوع اندازه را تغییر دهید ، کثلا بر حسب سانتیمتر ، میلیمیتر یا اینچ و …. قرار دهید .آموزش مبتدی فتوشاپ (4)

Width عرض تصویر و Height طول تصویر و resolution وضوح تصویر  را مشخص می کند .در مورد مدهای رنگی هم در پست های گذشته توضیح داده شده است .

در درس های آینده با موارد بیشتری از آموزش photoshop آشنا خواهید شد .


:: امتیاز: نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

:: بازدید : 405
:: ارسال شده در: آرشیو کل , رایانه و اینترنت ,
:: مطالب مرتبط: پست ویژه , دانلود رایگان کتاب نویفرت ۲۰۱۴ PDF دانلود رایگان کتاب نویفرت ۲۰۱۴ – کتاب نویفرت (Neufert) یکی از مراجع , چگونه از هک شدن سیستم جلوگیری کنیم؟ , آشنایی با رشته معماری داخلی به اعتقاد بعضی ها معماری مادر همه هنرهاست که تعاریف مختلفی از آن ارائه , نکاتی برای انتخاب رشته معماری!!! , شاخه های مختلف معماری کارشناسی ارشد معماری به 4بخش تقسیم میشه که هرکدوم از این بخشا خودشون دارای گر , مهندس معماری معرفی شغل، محیط کار، فعالیت های شغلی، شرح وظایف و ... مهندسی معماری برای شما است، اگر ... , معرفی رشته معماری , دانلود کنید: تصاویر پس زمینه ویندوز 10 با کیفیت 4K و Full HD , دستورات اتوکد همراه با مخفف آن , زیر گنبد کبود؛ تصاویری زیبا از سقف بناهای تاریخی ایران , فهرست موضوعات - علم و فن آوری - معماری و عمران , سخن اول.... مصالح دنیای خاص خود را دارند. با چگونگی قرار دادن آنها در کنار یکدیگر و نیز علائمی که از ط , محاسبه شیب زمین و شیب رمپ در این آموزش تصمیم دارم که نحوه محاسبه شیب زمین یا شیب رمپ را براتون توضیح , ورود به سیستم دانشگاه پیام نور https://reg.pnu.ac.ir/Forms/AuthenticateUser/main.htm برای دانشجویان عزیز دسترسی آسان لین , عکس های باور نکردنی از قبل و بعد ارایش مجموعه : آرایش صورت و زیبایی عکس های باور نکردنی از قبل و بعد , چگونه یک مرد ایرانی از هیچی به یک میلیاردر تبدیل شد مجموعه : مطالب جالب و خواندنی چگونه یک مرد ایرا , تصاویر زیبای هیئت‌ های قدیمی عزاداری , جملات و تصاویر عاشقانه ✔جـــــــــای دلـــــــم خـــــالـــــی✔ سَر بِہ زیر وُ ساڪِت وُ بـ ے בَس , گلایـه کارو از خـدا و جـواب سهراب سپـهری ...!!! ( تیکه از کتاب کفر نامه کارو) ******** ابتدا گلایه : خدایا کف ,
:: برچسب‌ها: خانه آموزش فتوشاپ اندازه و وضوح تصویر در فتوشاپ ,
نویسنده
نویسنده : ali tavakkoli
تاریخ : [دوشنبه 26 مرداد 1394 ] [ 15:21]
تاریخ
ارسال نظر برای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی
آخرین مطالب ارسالی
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
user
progress عضو شويد

نام کاربری :
رمز عبور :

progress فراموشی رمز عبور؟

progress عضویت سریع
نام کاربری :
رمز عبور :
تکرار رمز :
ایمیل :
نام اصلی :
کد امنیتی : * کد امنیتیبارگزاری مجدد
آمار مطالب آمار مطالب
کل مطالب کل مطالب : 928
کل نظرات کل نظرات : 6
آمار کاربران آمار کاربران
افراد آنلاین افراد آنلاین : 3
تعداد اعضا تعداد اعضا : 47

کاربران آنلاین کاربران آنلاین

آمار بازدید آمار بازدید
بازدید امروز بازدید امروز : 385
باردید دیروز باردید دیروز : 321
ورودی امروز گوگل ورودی امروز گوگل : 16
ورودی گوگل دیروز ورودی گوگل دیروز : 4
بازدید هفته بازدید هفته : 385
بازدید ماه بازدید ماه : 11,976
بازدید سال بازدید سال : 125,033
بازدید کلی بازدید کلی : 516,046

اطلاعات شما اطلاعات شما
آِ ی پیآِ ی پی : 52.3.228.47
مرورگر مرورگر :
سیستم عامل سیستم عامل :
RSS

Powered By
Rozblog.Com
Translate : RojPix.ir