معماری و شهر سازی

معماران بزرگ جهان- سانتیاگو کالاتراوا

banner
جستجوگر پیشرفتهخانواده کالاتراوا دارای صادرات کشاورزی وسیعی بودند که این امر در زمان دیکتاتوری ژنرال فرانکو بسیار نادر بود ودارای وضع مالی خوبی بودند.کالاتراوا دوران ابتدایی را در والنسیا گذراند و موقعی که ۸ سال داشت به مدرسه هنر و صنعت وارد شد در آنجا مهارتهای فرمی کشیدن و نقاشی کردن را یاد گرفت.وی دوران تحصیل خود را در والنسیا به پایان رساند و به پاریس رفت و در رشته بوم شناسی ثبت نام کرد ولی به زودی فهمید که علاقه ای به آن ندارد.او سپس به والنسیا باز گشت ودر دانشکده تکنیکهای ساختمانی والنسیا ثبت نام کرد.و تحقیقات و تالیف هایی نیز در این دانشکده داشت.ولی قانونهای محکم ریاضی و استفاده معماران قدیمی از ریاضی او را به سوی استفاده از این رشته در معماری سوق داد…معمار – مهندس – هنرمند اسپانیایی سانتیاگو کالاتراوا برنده مدال طلای ۲۰۰۵ موسسه آمریکایی معماران AIA است.
از پروژه های اجرا شده کالاتراوا می توان از توسعه موزه هنر میلواکی (Milwaukee) ، پل معلق Sundial ، کالیف ( Calif ) و استادیوم المپیک تابستانی ۲۰۰۴ آتن نام برد. همچنین کالاتراوا در حال طراحی مرکز حمل و نقل مرکز تجارت جهانی “WTC”و برج “Turning Torso” سوئد است.فرم های کالاتراوا با عنوان “elemental and lyrical” خوانده می شود که شاید بتوان آن را در فارسی به “خالص و موسیقیایی” تعبیر کرد.او شصت و یکمین برنده مدال طلایAIA است و مدال طلای خود را در۱۱ فبریه ۲۰۰۵ طی مراسمی در موزه ملی ساختمان واشنگتن دریافت خواهد کرد.
بررسی معماری تحسین برانگیز کالاتراوا - ترجمه : امیر اصلان معصومی
سانتیگو کالاتراوا ، مهندس هنرمند معمار ، کسی که بلند پروازیهای شاعرانه ساختمانها و پل هایش کوله باری از تحسین بین المللی را به همراه داشته است . در دوم دسامبر امسال منتخب هیئت AIA جهت دریافت مدال طلا شد . این مدال بزرگترین افتخار این موسسه است که به شخصی اعطا می شود . دریافت مدال طلا یعنی تصدیق و برسمیت شناختن شخصی است که او کاری با پشتوانه با معنی که بیشترین تاثیر ماندنی را بروی تئوری و عمل را در معماری داشته است .
کالاتراوا این هدیه را به همراه مدال از موسسه معماری آمریکا در یازدهم فوریه ۲۰۰۵ در محل ساختمان موزه بین المللی در واشنگتن DC دریافت داشته که این خود تاکیدی بر هنر معماری وی می باشد .وی پس از نشست هیئت AIA گفت وقتی این خبر در زوریخ و از طرف مدیر ایوژنس هاپکینز به من رسید گفتم ” شگفت آور است . متشکرم . من خیلی احساس افتخار می کنم ” و در هنگام دریافت جایزه گفت (( من سعی خواهم کرد در این سطح افتخار برای باقیمانده مسیر زندگی ام بمانم و به شما افتخار می کنم و به کارم .)).سانتیگو کالاتراوا در والنسیای اسپانیا در سال ۱۹۵۱ متولد شد . او تحصیل هنر را از ۱۷ سالگی آغاز کرد و از سال ۱۹۸۱ کارهای معماری خود را پس از تکمیل تحصیلات ، در زوریخ بصورت تخصصی آغاز کرده است .
فرمها و عناصر شاعرانه معماری کالاتراوا در سراسر گیتی شناخته شده و تحسین برانگیز است . همچنین در کار اخیر طراحی کلیسا مانند مرکز تجارت جهانی قطب حمل و نقل که با بودجه ۲ بیلیون دلاری در فضای بازی طراحی شده و ارتباط و هارمونی مناسبی که با ترنها ، مسافرین برون شهری و خطوط ترن زیرزمینی دارد مشابهت زیادی به سایت این مرکز تجارتی داده است . از طرف دیگر در سال ۲۰۰۴ ، میلیونها نفر از هارمونی خلق شده در المپیک بازیهای تابستانی در آتن به خاطر طراحی جامع و زیبای کالاتراوا ، و به خاطر طراحی تماشایی استادیوم المپیک و مجموعه آن، وی را تحسین کردند. از جمله کارهای اخیر برجسته کالاتراوا طرح توسعه موزه هنری میلواکه که از سال ۲۰۰۱ کار ساخت آن آغاز شده است می باشد که این نخستین ساختمان وی در آمریکا است.
همچنین فرودگاه سوندیکا و بیلبو در سال ۲۰۰۰ و پل جیمز در دوبلین در سال ۲۰۰۳ و تالار کنفرانس تنریفه در سانتاکروز و جزیره قناری در سال ۲۰۰۳ و چندین پل زیبای دیگر در نقاط مختلف جهان .آخرین ساخته کالاتراوا ساختمان هنرها و علوم در شهر والنسیا می باشد . همچنین وی در حال حاضر مشغول طراحی مرکز سمفونی آتلانتا می باشد.او دو بار در سال ۲۰۰۴ و در سال ۲۰۰۲ کاندیدای دریافت جوایز AIA شده بود و در باره معرفی وی آقای ادوارد کورت مدیر برگذاری FAIA نوشت (( سانتیگو کالاتراوا تجلی مجسمی از درک مهندسی در زمینه معماری است و اینکه کارهایش مشابه موسیقی به موزونی ای همچون یک ارکستر می باشد . معماری او محظوظ کننده و الهام دهنده معانی جدیدی است که هر زمان پس از دیدار به ما نشان می دهد . )). همچنین کمیته نوشت (( کار سانتیگو کالاتراوا جستجوی ماهیت هستی در معماری است .)). در هر حال معماری وی الهام بخش و بیان کننده انرژی روح انسان و توسعه تخیل بشری است که ما را دلشاد و شگفت زده کرده و کار او که به شکل تندیسی با ساختار دینامیک که نشاندهنده روح انسانی در خلق محیطی برای زندگی ، بازی و کار ماست .
ساخت پل ها
 کالاتروا این بومی اهل والنسیای اسپانیا ،کسی است که با گذشته غنی معماری قرون وسطی ای که به او به ارث رسیده ، در واقع آموزاننده رسمی آن دوران می باشد . او در زمان نوجوانی وقتی که اسپانیا در دیکتاتوری به سر می برد برای آسایش از محدودیت سفر کرد و این مسئله به او اجازه داد که مطالعاتش را در پاریس و سوئیس همچون یک بورسیه ادامه دهد . او فوق لیسانس خود را از والنسیا و دکترا را از ETH زوریخ دریافت کرد .کالاتراوا نخستین دفتر خود را در زوریخ تاسیس کرد که خیلی زود تحسین همگان را در طراحی پل برانگیخت . او کار خود را با طراحی پل باخ درودا و در سال ۱۹۸۴ برای بازیهای المپیک بارسلونا شروع کرد . از جمله شاهکارهای او در پل سازی ، پل زیبای آلامیلو در سال ۱۹۹۲ و پل بیلبائو در سال ۱۹۹۷ و پل آلامدا در سال ۱۹۹۵ می باشد . تاسیس دومین دفتر وی در پاریس در سال ۱۹۸۹ همزمان با طراحی ایستگاه فرودگاه لیون بود که در سال ۱۹۹۴ تکمیل و به بهره برداری رسید . همزمان با این کار او عمارت BCE را در تورنتو طراحی کرد . سومین دفتر او در والنسیا در سال ۱۹۹۱ با شروع کار بروی شهرک علم و هنر که یک مجموعه کامل فرهنگی است تاسیس شده است .
خلاقیت هنری به همراه رعایت تکنیکهای طراحی از عناصر شاخص کارهای این هنرمند معمار می باشد که می تواند به عنوان سرمشقی برای هنرمندان کشور عزیزمان ایران مطرح شود که الهام از طبیعت ، رعایت نکات علمی ، استفاده از پیشینه تاریخی و در یک کلمه فرهنگ گذشته چگونه توانسته است در خلق آثاری فوق العاده به یک هنرمند در گوشه ای دیگر از گیتی ، نوید بخش و الهام دهنده باشد.سانتیاگو کالاتراوا ، شخصیتی که بیشتر به واسطه فعالیتهای معماری اش شهرت یافته است ، به هنر به عنوان انگیزه و محرکی برای خلق آثارش می نگرد . شیفتگی و تمایل وی به هنر در طی سالها را می توان در تعداد مبهوت کننده طراحی ها و مجسمه هایش تا به امروز ، درک کرد .در طی ۲۰ سال گذشته ، وی بیش از۶۵۰۰۰  اسکیس و طراحی در آرشیوش  جمع آوری کرده است . کالاتراوا  بیان می کند که گوناگونی و تنوع در طراحی هایش  منعکس کننده اهمیتی است که وی به هر جزء می دهد ، به گونه ای که حتی اندازه و کیفیت کاغذ ، ایجاد کننده یک گفتگو میان خود و طراحی است .کتاب Santiago Calatrava Artworks یا آثار هنری کالاتراوا ، دربرگیرنده حدود ۲۰۰ اسکیس ، آبرنگ و ترسیمات مجسمه هایی می باشد که وی آنها را مبنای طرحهای معماری اش قرار داده است .بسیاری از موضوعات و فرم های ارایه شده توسط او در این سطح ، به مجسمه هایی تبدیل شده اند که منبع الهامی برای پلها ، ایستگاه های قطار ، فرودگاه ها ، موزه ها و حتی میزهای غذاخوری بوده اند .
اسکیسهای اولیه کالاتراوا چندان حال و هوای معماری را ندارند ، تنها در مراحل اصلی طراحیست که واقع گرایی این اسکیس ها نمود می یابد . به هر حال وی از همان ابتدا که به دنبال بیانی هنری است ، نوع تفکر واقع بینی را نیز کنار نمی گذارد .همچنین کالاتراوا  چندین هزار طراحی از بدن انسان دارد که اکثر آنها بدون آنکه از روی مدلی خاص کشیده شده باشند ، تصوری ترسیم شده اند . شیفتگی شدید او به این زمینه در پرتره ها ، پیکرهای فردی و جمعی و پیکره هایی که تکامل یافته و در یک پروسه طراحی معماری دخیل شده اند ، بازتاب می یابد. تعدادی دیگر از طرحهای وی شامل مجاورتی از مکعب ها و بدن انسان در حالت های مختلف هستند . برجسته ترین این نوع آثار ، تنشی پویاست که در نزدیک شدن پیکر یک دونده و تعدادی مکعب حاصل شده است .کالاتراوا خود را یک طراح نمی داند .طراحی با کارش آمیخته شده و آنرا راهی دیگر برای کسب پتانسیل ایده هایی بر می شمرد که او را مجذوب می کنند .میزهای او از پویاترین طرح های مبلمان هستند .
 تعداد قابل ملاحظه ای از اسکیس ها ، نمونه های اولیه و میزهای ساخته شده وی بر پایه پیکر انسانی است که زانوها ، بازوان و یا سر ، شیشه ای را در بالا تحمل می کنند .این ترسیمات در واقع مجسمه هایی هستند که با سطح صافی که بر روی آنها قرار گرفته تغییر شکل عملکردی یافته اند ، به گونه ای که به جزئی اصلی از کل فرم تبدیل شده اند .طرح ها و مجسمه های او را می بایست به عنوان کارهایی هنری در اصالت خودیش نگریست . در عین حال ، در اولین گام ها از پروسه خلاقیت کالاتراوا ، آنها یک لابراتوار یا فضایی برای رشد و جهت گیری کانسپت ها شکل می دهند ، تا وسیله ای شود برای روح بخشیدن به افکار و تجزیه وترکیب فرمها . این لابراتوار مخزنی را از ایده های گوناگون فراهم می آورد که از گفتگوی با طبیعت و  با فرمهای آشکار در تاریخ هنر و معماری ناشی می شود . در اینجا  خاطرات گذشته با تصوراتی از دنیای آینده آمیخته می شوند - ترکیبی از علم مهندسی ، ریاضیات ، طراحی به خودی خود و پاسخ سازه بویژه به نیازهای عملکردی.


 آثار(به تفکیک سال)

1982 :
پل ماشین رولتن ،سویس زوریخ
کارخانه ی شوارتس هاوپت ،سویس فدیلسدورف
کتابخانه یمولن آرئال ،سویس ،تون
پل راین ،سویس ،دیپولدساو
1983 :
الحا قیه ی بالکن خانه ی تالبرگ ،سویس ،زوریخ
بالکن باوم وول هوف ،سویس ،زوریخ
1983-1984:
انبار یاکم ،سویس،مونش ویلن
1983-1985 :
انبار ارنشتینگ ،المان ،کوسفلد
سایبان مرکز پست ،سویس ،لوسرن
ایستگاه اتوبوس سنت فیدن ،سویس،سنت گالن
 1983-1988:
سقفها وهال دبیرستان ولن ،سویس ،ولن
1983-1989 :
تالار ایستگاه لوسرن ،سویس ،لوسرن
1983-1990 :
ایستگاه را ه اهن اشتادل هوفن ،سویس ،زوریخ
 1984 :
غرفه ی نمایشگاه دسده کلپسیبل ،سویس،زوریخ
پل عابر پیاده کابالروس، اسپانیا ، لریدا ،اسپانیا
1984-1985 :
ساختمان اداری دبی ،سویس،سور
1984-1987 :
اغاز پروژه های برجسته ی پل سازی کالاتراوا با پل باک درودا – فیلیپ دوم ، اسپانیا ،بارسلونا ،که موجب شهرت جهانی او شد.
 پل باک درودا – فیلیپ دوم ، اسپانیا ،بارسلونا
1984-1988 :
مرکز اجتماعات بارن مات ،سویس ،سور
 1985 :
نمایشگاه > سانتیا گو کالاتراوا در گالری جمیله وبر در زوریخ
پل عابر پیاده در ترمینال فلدنموس ،سویس ،فلدنموس
میدان ترمینال اتوبوس ، سویس ،لوسرن
1986 :
پل نشانه های ترافیکی آوه نیدا ، اسپانیا بارسلونا
اتاق کنسرت مدرسه ی موسیقی سنت گالن فسویس ،سنت گالن
روگذر ریتنائو ، اتریش ،سالزبورگ
1986-1987 :
استودیوی تلویزیونی بلک باکس ، ویس، زوریخ
تئاتر تابور تلی ، سویس ، بازل
 1986 -1988:
پل نهم اکتبر ، اسپانیا ، والنسیا
  1987 :
پل عابر پیاده ی تیرس ،فرانسه تیرس
پل پونته ودرا ، اسپانیا فپونته ودرا
ایستگاه مترو باسارات ،اسپانیا ، بیلبائو
فضای بیرونی ساختمان بانکو ،سویس ، زوریخ
پل عابر پیاده یکاسچنه ،ایتالیا ،فلورانس
  1987 -1988 :
پل عابر پیا ده روی مسلی ،فرانسه ، کرتی
 1987-1992:
BCE  :گالری ومیدان هریتیج ف کانادا ،تورنتو
پل الامیلو وپل دره گذر لاکارتوها ،اسپانیا ،سوئل
 1987-1996 :
خانه ی بوشن ،سویس،وورن لینگن
 1988 :
مرکز ورزشی پره بابل ،سویس ،ژنو
پل عابر پیاده و ایستگاه لایم باخ ،سویس ،زوریخ
برج مخابراتی کولسرولا ،اسپانیا ،بارسلون
پل وتشتاین ،سویس ،بازل
پل ژانتی ، فرانسه ،پاریس
رستوران باوشانتسلی ،سوی فزوریخ
 1988-1991:
پل لوسیتانیا ،اپانیا ،مریدا
 1988-1999 :
مرکز اورژانس ،سویس،سنت گالن
  1989:
گشودن دفتر معماری دوم در پاریس
پل میرا فلورز ،اسپانیا ،کوردوبا
ایستگاه توقف قطار بانهوف کوئی ،سویس ،زوریخ
پل عابر پیاده ی رویس ، سویس ،فلولن
پاویون کنسرت سویس بائو ،سویس ،سویس ،بازل
صومعه ی موری ، سویس ،موری
پاویون شناور کنسرت cH-91  ،سویس ،دریاچه ی لوسرن
پل گران ویا ،اسپانیا ،بارسلونا
پل گردان > ،فرانسه ،بوردو
 1989-1991 :
پل عابر پیاده ی لادوسا ، اسپانیا ، ریپول
1989 -1992 :
برج ارتباطات مونت هیک ، اسپانیا ،بارسلونا
  1989-1994 :
ایستگاه قطار >، فرانسه ،ساتولا
 1989 -1995 :
پل پوئرتو ،اسپانیا ،انداروآ
 1989 -1996:
ایستگاه اتوبوس و تراموای بوهل ،سویس ،سنت گالن
1989 -2004:
کتابخانه ی دانشکده ی حقوق دانشگاه زوریخ ،سویس ،زوریخ
   1990- 2000 :
فرودگاه وبرج مرابت سوندیکا ، اسپانیا فبیلبائو
 1991:
گشایش سومین دفتر معماری در والنسیا  استادیوم فوتبال کالا بریا ، ایتالیا ،، رجو کالا بریا
استادیوم فوتبال کالا بریا ف ایتایا ، رجو کالابریا
برج  ارتباطی والنسیا ، اسپانیا ، والنسیا
استادیوم فوتبال سالو، اسپانیا ، سالو
پل ماشین رو گران پونت ، فرانسه ، لیل
کلیسای جامع سنت جان ، امریکا ، نیویورک
پل گردان مداک ف فرانسه ،بوردو
پل بتونگ  فروم استاندارد ، سوئد ، استکهلم
ایستگاه راه اهن اسپاندوا ، المان ، برلین
پل راه اهن کلوستر اشتراسه ، المان ، برلین
 1991-1992 :
غرفه ی کویت ، اسپانیا ، والنسیا
 1991- 1995 :
پل آلامدا و ایستگاه مترو ، اسپانیا ، والنسیا
  1991- 1996:
پل کرو نپرینتسن ، المان برلین
پل ابر بائوم ، المان ، برلین
 1991- 2000 :
شهر علوم وهنر ، اسپانیا ، وا لنسیا
   1991- 2003 :
سالن کنسرت تنریف ، اسپانیا ، سانتا کروز دتنریف
 1992 :
نمایشگاه مرور بر اثار کالاتراوا در پژوهشکده ی سلطنتی معماران بریتانیایی ، لندن مجموعه ی ورزشی المپیک یان ، آلمان ، برلین
پل عابر پیاده ی سولفر ینو ، فرانسه ، پاریس
ایستگاه مدولار زیر زمینی ف انگلبس ، لندن
مرکز رایشتاگ ، المان ، برلین
پل لیک ، سویس ، لوسرن
پل سر پسیس ، اسپانیا ، آلکوی
 1992-1993 :
ماشین سایه ، امریکا ،نیویورک
  1992-1995 :
سایت نمایشگاه تنریف ، اسپانیا ، سانتاکروز دتنریف
  1992:
پل سرریا ، اسپانیا ،وانسیا
 1993 :
نمایشگاه > در موزه ی هنر نو ، نیویورک
پل ارسوند ، دانمارک ، کپنهاگ
پل دره گذر ایل فالکن ، سویس ، سیر
پل گرانادیلا ، اسپانیا ، تنریف
پل دلا راد ، سویس ،ژنو
برج ارتباطی آلیکانته ، اسپانیا
پاویون ساوث پوینت روزولت آیلند ، امریکا ، نیو یورک
استادیوم هنرهیل ،انگلیس ،منچستر
 1993- 1996:
برج مراقبت فرودگاه سوندیکا ، اسپانیا ،بیلبائو
  1993-1998 :
ایستگاه اورینت ، پرتغال ، لیسبون
   1993- 1999 :
پل های هوسپیتال ، اسپانیا ، مورسیا
 1994 :
پل سنت پاول ، انگلیس ، لندن
پل عابر پیاده یکوئی پوینت ، انگلیس ، بریستول
مرکز نمایشگاه تجاری میکلانژ، ایتالیا ، فیوجی
 1994- 1997 :
پل عابر پیاده یکمپو ولانتین ، اسپانیا ، بیلبائو
  1994-2001:
موزه ی هنر میلواکی ،امریکا ، ویسکانسین ، میلواکی
  1995:
استادیوم فوتبال وپیست دوچرخه سواری ، فرانسه ، مارسی
سقف ایستگاه زوریخ ، سویس ، زوریخ
شهر کا .ال.لاینیر ، مالزی ، کوالا لامپور
پل بندر پول ، انگلیس ، پورتس ماوث
پل عابر پیاده یرنسانس ف انگلیس ف بلفورد
پل سوند سوال ، سوئد ، سوند سوال
استادیوم فوتبال بیلبائو ف اسپانیا ، بیلبائو
 1995- 2004 :
پل عابر پیاده ی> امریکا کا لیفرنیا ، ردینگ
 1996:
ورزشگاه المپیک ، سوئد ، استهلکم
کلیسای سال 2000 ، ایتالیا ، رم
میدان کلیسا ، امریکا ف کالیفرنیا ، لس انجلس
محوطه ی خدمات موتوری پورت دلا سویس ، سویس ، ژنو
1996-1998:
پل عابر پیاده ی میمیکو گریگ ، کانادا ، تورنتو
1996-2000 :
پل اروپا ، فرانسه ، اورلئان
 1996- 2006 :
خانه ی اپرا ، اسپانیا ، والنسیا
2007 :
ایستگاه قطار های سریع السیر لی یژ – ژیلمن ، بلژیک ، لی یژ
 1996:
پل کوارتو بر روی کانال گراند ، ایتالیا ، ونیز
1997:
بندر بارسلونا ، اسپانیا ، بارسلونا
فرودگاه بارهاس ، اسپانیا ، مادرید
 1997- 1999 :
گالری پفالتس کلر ، سویس ، سنت گالن
 1998:
ایستگاه راه اهن پنسیلوانیا ، امریکا ، نیویورک
پل فرودگاه تورنتو ، کانادا ، تورنتو
1998 – 2000 :
پل ژیلمن ، بلژیک ، لی یژ
 1998 – 2001 :
پل موهر ، ارژانتین ، بوئنوس ایرس
کارخانه ی بودگاس ، اسپانیا ، لاگاردیا
 1998 – 2003 :
پل سموئل بکت و پل جیمز جویس ، ایرلند ، دوبلین
 1998 :
پل های وودال راجرز ، امریکا ، تگزاس ، دالاس
پل 30 -IH ، امریکا ، تگزاس ، دالاس
پل 35 – IH ، امریکا ، تگزاس ، دالاس
1999 :
ویلدباخ اشتراسه ، سویس ، زوریخ
گالری هنر کورکران ، امریکا ، واشینگتن
نووا پونته سوبره اریو کاوادو ، پرتغال ، بارسلوس
پل عابر پیاده ، ایتالیا ، پیستویا
پل روئن ، فرانسه ، روئن
کروزای لوز ، مکزیک ، مونتری
ایستگاه سارگوسا ، اسپانیا ، سارگوسا
خانه مسکونی ، امریکا ، اریزونا ، فنیکس
ایستگاه لوون ، بلژک ، سنت نیکلاس
موزه ی ملی هنر رینا سوفیا ، اسپانیا ، مادرید
 1999 – 2004 :
برج تزنینک تورسو ، سوئد ، ما لمو
پل های رود هوفدفارت ، هلند ، هوفددورپ
 2000 :
کلیسای جامع اوکلند ، امریکا ، کالیفرنیا
پارکینگ خانه ی اپرا ، سویس زوریخ
فرودگاه دالاس فورت ورث ، امریکا ، تگزاس ، دالاس
دانشگاه پلی تکنیک رایرسن ، کانادا ، تورنتو
شهرداری مرکزی ، اسپانیا ، توره ویه ها
کورن هاوس ، سویس ، رورشاخ
ورزشگاه زوریخ ، سویس ، زوریخ
موزه ی مجسمه سازی SMU ، امریکا ، تگزاس ، دالاس
سیودادلا پورسلانا ، اسپانیا ، والنسیا
2000 :
پل کراتی ، ایتالیا ، کوسنزا
ساختمان های شهرک دانشجویی وسالن ورزش دانشگاه ف هلند ف ماستریخت
 2001:
موزه ی تاریخ طبیعی امریکا ف امریکا ، نیو یورک
توسعه ی پل پیاده رو کوین لندینگ ف امریکا ، ایلینویز ف شیکاگو
ایستگاه قطار و مترو نراتزیوتیسا ف یونان فاتن خانه ی مسکونی ف قطر
کپسول نیویورک تایمز ف امریکا ، نیویورک
گردشگاه لیک ، سویس ،رورشاخ
2001-2002:
نمایشگاه > در کاخ استروتسی ف ایتالیا ، فلورانس
  2001-2004 :
مجموعه ی ورزشی المپیک ، یونان ، آتن
پل عابر پیاده ی کاته هاکی ، یونان ،آتن
  2002:
پل ویتوریا ، ایتالیا ،فلورانس
بازسازی موزه ی اپرای سنت ماریا دل فیوره ، ایتالیا ، فلورانس
 2002-2003 :
طراحی صحنه ی تئاتر اکوبا ، ایتالیا ف رم
2002- 2007 :
برج ساوث استریت ، امریکا ، نیویورک
  2002:
رجو امیلیا ، ایتالیا ف بولونیا
مرکز سمفونی آتلانتا ،امریکا ، آتلانتا
موزه ی عکس دوحه فقطر ،دوحه
ایستگاه جدید قطارهای پر سرعت ف ایتالیا ، فلورانس
اسکله ی گرین پوینت ، امریکا ف نیویورک
 2003:
نمایشگاه > در موزه یتاریخ هنر ، اتریش ، وین
 2003-2009 :
کانون حمل ونقل مرکز تجارت جهانی ، امریکا ، نیویورک
  2003:
 خیابان لیک شور ، امریکا ، ایلینویز ، شیکاگو
  2004:
پل اتومبیل و راه اهن ، اوکراین ، کی یف
   2004 :
برج وانسیا ، اسپانیا ، وانسیا
میدان ابلیسک ، اسپانیا ، مادرید
  2005:
نمایشگاه انفرادی در موزه یهنری متروپولتن نیویورک با عنوان > ونمایشگاه دیگری در پزوهشکده ی ملکه سوفیا در اسپانیا با عنوان >
نمایشگاه بین المللی ورلد اکسپو ، یونان ، سالونیکی
2005-2009 :
برج مخروطی شیکاگو ، امریکا ، شیکاگو
 2005:
آگورا ، اسپانیا ف والنسیا
شهرک ورزشی ، دانشکده یحقوق وساختمان ریاست  دانشگاه تور ورگات ، ایتالیا ، رم
  2006:
> برای جزیره ی گاور نرز ، امریکا ، نیو یورک

خانه ی علوم ، سویس ، زوریخ

موزه هنر میلواکی

 اپرای تنریف خانواده کالاتراوا دارای صادرات کشاورزی وسیعی بودند که این امر در زمان دیکتاتوری ژنرال فرانکو بسیار نادر بود ودارای وضع مالی خوبی بودند.کالاتراوا دوران ابتدایی را در والنسیا گذراند و موقعی که ۸ سال داشت به مدرسه هنر و صنعت وارد شد در آنجا مهارتهای فرمی کشیدن و نقاشی کردن را یاد گرفت.وی دوران تحصیل خود را در والنسیا به پایان رساند و به پاریس رفت و در رشته بوم شناسی ثبت نام کرد ولی به زودی فهمید که علاقه ای به آن ندارد.او سپس به والنسیا باز گشت ودر دانشکده تکنیکهای ساختمانی والنسیا ثبت نام کرد.و تحقیقات و تالیف هایی نیز در این دانشکده داشت.ولی قانونهای محکم ریاضی و استفاده معماران قدیمی از ریاضی او را به سوی استفاده از این رشته در معماری سوق داد…معمار – مهندس – هنرمند اسپانیایی سانتیاگو کالاتراوا برنده مدال طلای ۲۰۰۵ موسسه آمریکایی معماران AIA است.
از پروژه های اجرا شده کالاتراوا می توان از توسعه موزه هنر میلواکی (Milwaukee) ، پل معلق Sundial ، کالیف ( Calif ) و استادیوم المپیک تابستانی ۲۰۰۴ آتن نام برد. همچنین کالاتراوا در حال طراحی مرکز حمل و نقل مرکز تجارت جهانی “WTC”و برج “Turning Torso” سوئد است.فرم های کالاتراوا با عنوان “elemental and lyrical” خوانده می شود که شاید بتوان آن را در فارسی به “خالص و موسیقیایی” تعبیر کرد.او شصت و یکمین برنده مدال طلایAIA است و مدال طلای خود را در۱۱ فبریه ۲۰۰۵ طی مراسمی در موزه ملی ساختمان واشنگتن دریافت خواهد کرد.
بررسی معماری تحسین برانگیز کالاتراوا - ترجمه : امیر اصلان معصومی
سانتیگو کالاتراوا ، مهندس هنرمند معمار ، کسی که بلند پروازیهای شاعرانه ساختمانها و پل هایش کوله باری از تحسین بین المللی را به همراه داشته است . در دوم دسامبر امسال منتخب هیئت AIA جهت دریافت مدال طلا شد . این مدال بزرگترین افتخار این موسسه است که به شخصی اعطا می شود . دریافت مدال طلا یعنی تصدیق و برسمیت شناختن شخصی است که او کاری با پشتوانه با معنی که بیشترین تاثیر ماندنی را بروی تئوری و عمل را در معماری داشته است .
کالاتراوا این هدیه را به همراه مدال از موسسه معماری آمریکا در یازدهم فوریه ۲۰۰۵ در محل ساختمان موزه بین المللی در واشنگتن DC دریافت داشته که این خود تاکیدی بر هنر معماری وی می باشد .وی پس از نشست هیئت AIA گفت وقتی این خبر در زوریخ و از طرف مدیر ایوژنس هاپکینز به من رسید گفتم ” شگفت آور است . متشکرم . من خیلی احساس افتخار می کنم ” و در هنگام دریافت جایزه گفت (( من سعی خواهم کرد در این سطح افتخار برای باقیمانده مسیر زندگی ام بمانم و به شما افتخار می کنم و به کارم .)).سانتیگو کالاتراوا در والنسیای اسپانیا در سال ۱۹۵۱ متولد شد . او تحصیل هنر را از ۱۷ سالگی آغاز کرد و از سال ۱۹۸۱ کارهای معماری خود را پس از تکمیل تحصیلات ، در زوریخ بصورت تخصصی آغاز کرده است .
فرمها و عناصر شاعرانه معماری کالاتراوا در سراسر گیتی شناخته شده و تحسین برانگیز است . همچنین در کار اخیر طراحی کلیسا مانند مرکز تجارت جهانی قطب حمل و نقل که با بودجه ۲ بیلیون دلاری در فضای بازی طراحی شده و ارتباط و هارمونی مناسبی که با ترنها ، مسافرین برون شهری و خطوط ترن زیرزمینی دارد مشابهت زیادی به سایت این مرکز تجارتی داده است . از طرف دیگر در سال ۲۰۰۴ ، میلیونها نفر از هارمونی خلق شده در المپیک بازیهای تابستانی در آتن به خاطر طراحی جامع و زیبای کالاتراوا ، و به خاطر طراحی تماشایی استادیوم المپیک و مجموعه آن، وی را تحسین کردند. از جمله کارهای اخیر برجسته کالاتراوا طرح توسعه موزه هنری میلواکه که از سال ۲۰۰۱ کار ساخت آن آغاز شده است می باشد که این نخستین ساختمان وی در آمریکا است.
همچنین فرودگاه سوندیکا و بیلبو در سال ۲۰۰۰ و پل جیمز در دوبلین در سال ۲۰۰۳ و تالار کنفرانس تنریفه در سانتاکروز و جزیره قناری در سال ۲۰۰۳ و چندین پل زیبای دیگر در نقاط مختلف جهان .آخرین ساخته کالاتراوا ساختمان هنرها و علوم در شهر والنسیا می باشد . همچنین وی در حال حاضر مشغول طراحی مرکز سمفونی آتلانتا می باشد.او دو بار در سال ۲۰۰۴ و در سال ۲۰۰۲ کاندیدای دریافت جوایز AIA شده بود و در باره معرفی وی آقای ادوارد کورت مدیر برگذاری FAIA نوشت (( سانتیگو کالاتراوا تجلی مجسمی از درک مهندسی در زمینه معماری است و اینکه کارهایش مشابه موسیقی به موزونی ای همچون یک ارکستر می باشد . معماری او محظوظ کننده و الهام دهنده معانی جدیدی است که هر زمان پس از دیدار به ما نشان می دهد . )). همچنین کمیته نوشت (( کار سانتیگو کالاتراوا جستجوی ماهیت هستی در معماری است .)). در هر حال معماری وی الهام بخش و بیان کننده انرژی روح انسان و توسعه تخیل بشری است که ما را دلشاد و شگفت زده کرده و کار او که به شکل تندیسی با ساختار دینامیک که نشاندهنده روح انسانی در خلق محیطی برای زندگی ، بازی و کار ماست .
ساخت پل ها
 کالاتروا این بومی اهل والنسیای اسپانیا ،کسی است که با گذشته غنی معماری قرون وسطی ای که به او به ارث رسیده ، در واقع آموزاننده رسمی آن دوران می باشد . او در زمان نوجوانی وقتی که اسپانیا در دیکتاتوری به سر می برد برای آسایش از محدودیت سفر کرد و این مسئله به او اجازه داد که مطالعاتش را در پاریس و سوئیس همچون یک بورسیه ادامه دهد . او فوق لیسانس خود را از والنسیا و دکترا را از ETH زوریخ دریافت کرد .کالاتراوا نخستین دفتر خود را در زوریخ تاسیس کرد که خیلی زود تحسین همگان را در طراحی پل برانگیخت . او کار خود را با طراحی پل باخ درودا و در سال ۱۹۸۴ برای بازیهای المپیک بارسلونا شروع کرد . از جمله شاهکارهای او در پل سازی ، پل زیبای آلامیلو در سال ۱۹۹۲ و پل بیلبائو در سال ۱۹۹۷ و پل آلامدا در سال ۱۹۹۵ می باشد . تاسیس دومین دفتر وی در پاریس در سال ۱۹۸۹ همزمان با طراحی ایستگاه فرودگاه لیون بود که در سال ۱۹۹۴ تکمیل و به بهره برداری رسید . همزمان با این کار او عمارت BCE را در تورنتو طراحی کرد . سومین دفتر او در والنسیا در سال ۱۹۹۱ با شروع کار بروی شهرک علم و هنر که یک مجموعه کامل فرهنگی است تاسیس شده است .
خلاقیت هنری به همراه رعایت تکنیکهای طراحی از عناصر شاخص کارهای این هنرمند معمار می باشد که می تواند به عنوان سرمشقی برای هنرمندان کشور عزیزمان ایران مطرح شود که الهام از طبیعت ، رعایت نکات علمی ، استفاده از پیشینه تاریخی و در یک کلمه فرهنگ گذشته چگونه توانسته است در خلق آثاری فوق العاده به یک هنرمند در گوشه ای دیگر از گیتی ، نوید بخش و الهام دهنده باشد.سانتیاگو کالاتراوا ، شخصیتی که بیشتر به واسطه فعالیتهای معماری اش شهرت یافته است ، به هنر به عنوان انگیزه و محرکی برای خلق آثارش می نگرد . شیفتگی و تمایل وی به هنر در طی سالها را می توان در تعداد مبهوت کننده طراحی ها و مجسمه هایش تا به امروز ، درک کرد .در طی ۲۰ سال گذشته ، وی بیش از۶۵۰۰۰  اسکیس و طراحی در آرشیوش  جمع آوری کرده است . کالاتراوا  بیان می کند که گوناگونی و تنوع در طراحی هایش  منعکس کننده اهمیتی است که وی به هر جزء می دهد ، به گونه ای که حتی اندازه و کیفیت کاغذ ، ایجاد کننده یک گفتگو میان خود و طراحی است .کتاب Santiago Calatrava Artworks یا آثار هنری کالاتراوا ، دربرگیرنده حدود ۲۰۰ اسکیس ، آبرنگ و ترسیمات مجسمه هایی می باشد که وی آنها را مبنای طرحهای معماری اش قرار داده است .بسیاری از موضوعات و فرم های ارایه شده توسط او در این سطح ، به مجسمه هایی تبدیل شده اند که منبع الهامی برای پلها ، ایستگاه های قطار ، فرودگاه ها ، موزه ها و حتی میزهای غذاخوری بوده اند .
اسکیسهای اولیه کالاتراوا چندان حال و هوای معماری را ندارند ، تنها در مراحل اصلی طراحیست که واقع گرایی این اسکیس ها نمود می یابد . به هر حال وی از همان ابتدا که به دنبال بیانی هنری است ، نوع تفکر واقع بینی را نیز کنار نمی گذارد .همچنین کالاتراوا  چندین هزار طراحی از بدن انسان دارد که اکثر آنها بدون آنکه از روی مدلی خاص کشیده شده باشند ، تصوری ترسیم شده اند . شیفتگی شدید او به این زمینه در پرتره ها ، پیکرهای فردی و جمعی و پیکره هایی که تکامل یافته و در یک پروسه طراحی معماری دخیل شده اند ، بازتاب می یابد. تعدادی دیگر از طرحهای وی شامل مجاورتی از مکعب ها و بدن انسان در حالت های مختلف هستند . برجسته ترین این نوع آثار ، تنشی پویاست که در نزدیک شدن پیکر یک دونده و تعدادی مکعب حاصل شده است .کالاتراوا خود را یک طراح نمی داند .طراحی با کارش آمیخته شده و آنرا راهی دیگر برای کسب پتانسیل ایده هایی بر می شمرد که او را مجذوب می کنند .میزهای او از پویاترین طرح های مبلمان هستند .
 تعداد قابل ملاحظه ای از اسکیس ها ، نمونه های اولیه و میزهای ساخته شده وی بر پایه پیکر انسانی است که زانوها ، بازوان و یا سر ، شیشه ای را در بالا تحمل می کنند .این ترسیمات در واقع مجسمه هایی هستند که با سطح صافی که بر روی آنها قرار گرفته تغییر شکل عملکردی یافته اند ، به گونه ای که به جزئی اصلی از کل فرم تبدیل شده اند .طرح ها و مجسمه های او را می بایست به عنوان کارهایی هنری در اصالت خودیش نگریست . در عین حال ، در اولین گام ها از پروسه خلاقیت کالاتراوا ، آنها یک لابراتوار یا فضایی برای رشد و جهت گیری کانسپت ها شکل می دهند ، تا وسیله ای شود برای روح بخشیدن به افکار و تجزیه وترکیب فرمها . این لابراتوار مخزنی را از ایده های گوناگون فراهم می آورد که از گفتگوی با طبیعت و  با فرمهای آشکار در تاریخ هنر و معماری ناشی می شود . در اینجا  خاطرات گذشته با تصوراتی از دنیای آینده آمیخته می شوند - ترکیبی از علم مهندسی ، ریاضیات ، طراحی به خودی خود و پاسخ سازه بویژه به نیازهای عملکردی.


 آثار(به تفکیک سال)

1982 :
پل ماشین رولتن ،سویس زوریخ
کارخانه ی شوارتس هاوپت ،سویس فدیلسدورف
کتابخانه یمولن آرئال ،سویس ،تون
پل راین ،سویس ،دیپولدساو
1983 :
الحا قیه ی بالکن خانه ی تالبرگ ،سویس ،زوریخ
بالکن باوم وول هوف ،سویس ،زوریخ
1983-1984:
انبار یاکم ،سویس،مونش ویلن
1983-1985 :
انبار ارنشتینگ ،المان ،کوسفلد
سایبان مرکز پست ،سویس ،لوسرن
ایستگاه اتوبوس سنت فیدن ،سویس،سنت گالن
 1983-1988:
سقفها وهال دبیرستان ولن ،سویس ،ولن
1983-1989 :
تالار ایستگاه لوسرن ،سویس ،لوسرن
1983-1990 :
ایستگاه را ه اهن اشتادل هوفن ،سویس ،زوریخ
 1984 :
غرفه ی نمایشگاه دسده کلپسیبل ،سویس،زوریخ
پل عابر پیاده کابالروس، اسپانیا ، لریدا ،اسپانیا
1984-1985 :
ساختمان اداری دبی ،سویس،سور
1984-1987 :
اغاز پروژه های برجسته ی پل سازی کالاتراوا با پل باک درودا – فیلیپ دوم ، اسپانیا ،بارسلونا ،که موجب شهرت جهانی او شد.
 پل باک درودا – فیلیپ دوم ، اسپانیا ،بارسلونا
1984-1988 :
مرکز اجتماعات بارن مات ،سویس ،سور
 1985 :
نمایشگاه > سانتیا گو کالاتراوا در گالری جمیله وبر در زوریخ
پل عابر پیاده در ترمینال فلدنموس ،سویس ،فلدنموس
میدان ترمینال اتوبوس ، سویس ،لوسرن
1986 :
پل نشانه های ترافیکی آوه نیدا ، اسپانیا بارسلونا
اتاق کنسرت مدرسه ی موسیقی سنت گالن فسویس ،سنت گالن
روگذر ریتنائو ، اتریش ،سالزبورگ
1986-1987 :
استودیوی تلویزیونی بلک باکس ، ویس، زوریخ
تئاتر تابور تلی ، سویس ، بازل
 1986 -1988:
پل نهم اکتبر ، اسپانیا ، والنسیا
  1987 :
پل عابر پیاده ی تیرس ،فرانسه تیرس
پل پونته ودرا ، اسپانیا فپونته ودرا
ایستگاه مترو باسارات ،اسپانیا ، بیلبائو
فضای بیرونی ساختمان بانکو ،سویس ، زوریخ
پل عابر پیاده یکاسچنه ،ایتالیا ،فلورانس
  1987 -1988 :
پل عابر پیا ده روی مسلی ،فرانسه ، کرتی
 1987-1992:
BCE  :گالری ومیدان هریتیج ف کانادا ،تورنتو
پل الامیلو وپل دره گذر لاکارتوها ،اسپانیا ،سوئل
 1987-1996 :
خانه ی بوشن ،سویس،وورن لینگن
 1988 :
مرکز ورزشی پره بابل ،سویس ،ژنو
پل عابر پیاده و ایستگاه لایم باخ ،سویس ،زوریخ
برج مخابراتی کولسرولا ،اسپانیا ،بارسلون
پل وتشتاین ،سویس ،بازل
پل ژانتی ، فرانسه ،پاریس
رستوران باوشانتسلی ،سوی فزوریخ
 1988-1991:
پل لوسیتانیا ،اپانیا ،مریدا
 1988-1999 :
مرکز اورژانس ،سویس،سنت گالن
  1989:
گشودن دفتر معماری دوم در پاریس
پل میرا فلورز ،اسپانیا ،کوردوبا
ایستگاه توقف قطار بانهوف کوئی ،سویس ،زوریخ
پل عابر پیاده ی رویس ، سویس ،فلولن
پاویون کنسرت سویس بائو ،سویس ،سویس ،بازل
صومعه ی موری ، سویس ،موری
پاویون شناور کنسرت cH-91  ،سویس ،دریاچه ی لوسرن
پل گران ویا ،اسپانیا ،بارسلونا
پل گردان > ،فرانسه ،بوردو
 1989-1991 :
پل عابر پیاده ی لادوسا ، اسپانیا ، ریپول
1989 -1992 :
برج ارتباطات مونت هیک ، اسپانیا ،بارسلونا
  1989-1994 :
ایستگاه قطار >، فرانسه ،ساتولا
 1989 -1995 :
پل پوئرتو ،اسپانیا ،انداروآ
 1989 -1996:
ایستگاه اتوبوس و تراموای بوهل ،سویس ،سنت گالن
1989 -2004:
کتابخانه ی دانشکده ی حقوق دانشگاه زوریخ ،سویس ،زوریخ
   1990- 2000 :
فرودگاه وبرج مرابت سوندیکا ، اسپانیا فبیلبائو
 1991:
گشایش سومین دفتر معماری در والنسیا  استادیوم فوتبال کالا بریا ، ایتالیا ،، رجو کالا بریا
استادیوم فوتبال کالا بریا ف ایتایا ، رجو کالابریا
برج  ارتباطی والنسیا ، اسپانیا ، والنسیا
استادیوم فوتبال سالو، اسپانیا ، سالو
پل ماشین رو گران پونت ، فرانسه ، لیل
کلیسای جامع سنت جان ، امریکا ، نیویورک
پل گردان مداک ف فرانسه ،بوردو
پل بتونگ  فروم استاندارد ، سوئد ، استکهلم
ایستگاه راه اهن اسپاندوا ، المان ، برلین
پل راه اهن کلوستر اشتراسه ، المان ، برلین
 1991-1992 :
غرفه ی کویت ، اسپانیا ، والنسیا
 1991- 1995 :
پل آلامدا و ایستگاه مترو ، اسپانیا ، والنسیا
  1991- 1996:
پل کرو نپرینتسن ، المان برلین
پل ابر بائوم ، المان ، برلین
 1991- 2000 :
شهر علوم وهنر ، اسپانیا ، وا لنسیا
   1991- 2003 :
سالن کنسرت تنریف ، اسپانیا ، سانتا کروز دتنریف
 1992 :
نمایشگاه مرور بر اثار کالاتراوا در پژوهشکده ی سلطنتی معماران بریتانیایی ، لندن مجموعه ی ورزشی المپیک یان ، آلمان ، برلین
پل عابر پیاده ی سولفر ینو ، فرانسه ، پاریس
ایستگاه مدولار زیر زمینی ف انگلبس ، لندن
مرکز رایشتاگ ، المان ، برلین
پل لیک ، سویس ، لوسرن
پل سر پسیس ، اسپانیا ، آلکوی
 1992-1993 :
ماشین سایه ، امریکا ،نیویورک
  1992-1995 :
سایت نمایشگاه تنریف ، اسپانیا ، سانتاکروز دتنریف
  1992:
پل سرریا ، اسپانیا ،وانسیا
 1993 :
نمایشگاه > در موزه ی هنر نو ، نیویورک
پل ارسوند ، دانمارک ، کپنهاگ
پل دره گذر ایل فالکن ، سویس ، سیر
پل گرانادیلا ، اسپانیا ، تنریف
پل دلا راد ، سویس ،ژنو
برج ارتباطی آلیکانته ، اسپانیا
پاویون ساوث پوینت روزولت آیلند ، امریکا ، نیو یورک
استادیوم هنرهیل ،انگلیس ،منچستر
 1993- 1996:
برج مراقبت فرودگاه سوندیکا ، اسپانیا ،بیلبائو
  1993-1998 :
ایستگاه اورینت ، پرتغال ، لیسبون
   1993- 1999 :
پل های هوسپیتال ، اسپانیا ، مورسیا
 1994 :
پل سنت پاول ، انگلیس ، لندن
پل عابر پیاده یکوئی پوینت ، انگلیس ، بریستول
مرکز نمایشگاه تجاری میکلانژ، ایتالیا ، فیوجی
 1994- 1997 :
پل عابر پیاده یکمپو ولانتین ، اسپانیا ، بیلبائو
  1994-2001:
موزه ی هنر میلواکی ،امریکا ، ویسکانسین ، میلواکی
  1995:
استادیوم فوتبال وپیست دوچرخه سواری ، فرانسه ، مارسی
سقف ایستگاه زوریخ ، سویس ، زوریخ
شهر کا .ال.لاینیر ، مالزی ، کوالا لامپور
پل بندر پول ، انگلیس ، پورتس ماوث
پل عابر پیاده یرنسانس ف انگلیس ف بلفورد
پل سوند سوال ، سوئد ، سوند سوال
استادیوم فوتبال بیلبائو ف اسپانیا ، بیلبائو
 1995- 2004 :
پل عابر پیاده ی> امریکا کا لیفرنیا ، ردینگ
 1996:
ورزشگاه المپیک ، سوئد ، استهلکم
کلیسای سال 2000 ، ایتالیا ، رم
میدان کلیسا ، امریکا ف کالیفرنیا ، لس انجلس
محوطه ی خدمات موتوری پورت دلا سویس ، سویس ، ژنو
1996-1998:
پل عابر پیاده ی میمیکو گریگ ، کانادا ، تورنتو
1996-2000 :
پل اروپا ، فرانسه ، اورلئان
 1996- 2006 :
خانه ی اپرا ، اسپانیا ، والنسیا
2007 :
ایستگاه قطار های سریع السیر لی یژ – ژیلمن ، بلژیک ، لی یژ
 1996:
پل کوارتو بر روی کانال گراند ، ایتالیا ، ونیز
1997:
بندر بارسلونا ، اسپانیا ، بارسلونا
فرودگاه بارهاس ، اسپانیا ، مادرید
 1997- 1999 :
گالری پفالتس کلر ، سویس ، سنت گالن
 1998:
ایستگاه راه اهن پنسیلوانیا ، امریکا ، نیویورک
پل فرودگاه تورنتو ، کانادا ، تورنتو
1998 – 2000 :
پل ژیلمن ، بلژیک ، لی یژ
 1998 – 2001 :
پل موهر ، ارژانتین ، بوئنوس ایرس
کارخانه ی بودگاس ، اسپانیا ، لاگاردیا
 1998 – 2003 :
پل سموئل بکت و پل جیمز جویس ، ایرلند ، دوبلین
 1998 :
پل های وودال راجرز ، امریکا ، تگزاس ، دالاس
پل 30 -IH ، امریکا ، تگزاس ، دالاس
پل 35 – IH ، امریکا ، تگزاس ، دالاس
1999 :
ویلدباخ اشتراسه ، سویس ، زوریخ
گالری هنر کورکران ، امریکا ، واشینگتن
نووا پونته سوبره اریو کاوادو ، پرتغال ، بارسلوس
پل عابر پیاده ، ایتالیا ، پیستویا
پل روئن ، فرانسه ، روئن
کروزای لوز ، مکزیک ، مونتری
ایستگاه سارگوسا ، اسپانیا ، سارگوسا
خانه مسکونی ، امریکا ، اریزونا ، فنیکس
ایستگاه لوون ، بلژک ، سنت نیکلاس
موزه ی ملی هنر رینا سوفیا ، اسپانیا ، مادرید
 1999 – 2004 :
برج تزنینک تورسو ، سوئد ، ما لمو
پل های رود هوفدفارت ، هلند ، هوفددورپ
 2000 :
کلیسای جامع اوکلند ، امریکا ، کالیفرنیا
پارکینگ خانه ی اپرا ، سویس زوریخ
فرودگاه دالاس فورت ورث ، امریکا ، تگزاس ، دالاس
دانشگاه پلی تکنیک رایرسن ، کانادا ، تورنتو
شهرداری مرکزی ، اسپانیا ، توره ویه ها
کورن هاوس ، سویس ، رورشاخ
ورزشگاه زوریخ ، سویس ، زوریخ
موزه ی مجسمه سازی SMU ، امریکا ، تگزاس ، دالاس
سیودادلا پورسلانا ، اسپانیا ، والنسیا
2000 :
پل کراتی ، ایتالیا ، کوسنزا
ساختمان های شهرک دانشجویی وسالن ورزش دانشگاه ف هلند ف ماستریخت
 2001:
موزه ی تاریخ طبیعی امریکا ف امریکا ، نیو یورک
توسعه ی پل پیاده رو کوین لندینگ ف امریکا ، ایلینویز ف شیکاگو
ایستگاه قطار و مترو نراتزیوتیسا ف یونان فاتن خانه ی مسکونی ف قطر
کپسول نیویورک تایمز ف امریکا ، نیویورک
گردشگاه لیک ، سویس ،رورشاخ
2001-2002:
نمایشگاه > در کاخ استروتسی ف ایتالیا ، فلورانس
  2001-2004 :
مجموعه ی ورزشی المپیک ، یونان ، آتن
پل عابر پیاده ی کاته هاکی ، یونان ،آتن
  2002:
پل ویتوریا ، ایتالیا ،فلورانس
بازسازی موزه ی اپرای سنت ماریا دل فیوره ، ایتالیا ، فلورانس
 2002-2003 :
طراحی صحنه ی تئاتر اکوبا ، ایتالیا ف رم
2002- 2007 :
برج ساوث استریت ، امریکا ، نیویورک
  2002:
رجو امیلیا ، ایتالیا ف بولونیا
مرکز سمفونی آتلانتا ،امریکا ، آتلانتا
موزه ی عکس دوحه فقطر ،دوحه
ایستگاه جدید قطارهای پر سرعت ف ایتالیا ، فلورانس
اسکله ی گرین پوینت ، امریکا ف نیویورک
 2003:
نمایشگاه > در موزه یتاریخ هنر ، اتریش ، وین
 2003-2009 :
کانون حمل ونقل مرکز تجارت جهانی ، امریکا ، نیویورک
  2003:
 خیابان لیک شور ، امریکا ، ایلینویز ، شیکاگو
  2004:
پل اتومبیل و راه اهن ، اوکراین ، کی یف
   2004 :
برج وانسیا ، اسپانیا ، وانسیا
میدان ابلیسک ، اسپانیا ، مادرید
  2005:
نمایشگاه انفرادی در موزه یهنری متروپولتن نیویورک با عنوان > ونمایشگاه دیگری در پزوهشکده ی ملکه سوفیا در اسپانیا با عنوان >
نمایشگاه بین المللی ورلد اکسپو ، یونان ، سالونیکی
2005-2009 :
برج مخروطی شیکاگو ، امریکا ، شیکاگو
 2005:
آگورا ، اسپانیا ف والنسیا
شهرک ورزشی ، دانشکده یحقوق وساختمان ریاست  دانشگاه تور ورگات ، ایتالیا ، رم
  2006:
> برای جزیره ی گاور نرز ، امریکا ، نیو یورک

خانه ی علوم ، سویس ، زوریخ

موزه هنر میلواکی

 اپرای تنریف

:: امتیاز: نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

:: بازدید : 755
:: ارسال شده در: آرشیو کل , معماری و شهر سازی ,
:: مطالب مرتبط: پست ویژه , دانلود رایگان کتاب نویفرت ۲۰۱۴ PDF دانلود رایگان کتاب نویفرت ۲۰۱۴ – کتاب نویفرت (Neufert) یکی از مراجع , چگونه از هک شدن سیستم جلوگیری کنیم؟ , آشنایی با رشته معماری داخلی به اعتقاد بعضی ها معماری مادر همه هنرهاست که تعاریف مختلفی از آن ارائه , نکاتی برای انتخاب رشته معماری!!! , شاخه های مختلف معماری کارشناسی ارشد معماری به 4بخش تقسیم میشه که هرکدوم از این بخشا خودشون دارای گر , مهندس معماری معرفی شغل، محیط کار، فعالیت های شغلی، شرح وظایف و ... مهندسی معماری برای شما است، اگر ... , معرفی رشته معماری , دانلود کنید: تصاویر پس زمینه ویندوز 10 با کیفیت 4K و Full HD , دستورات اتوکد همراه با مخفف آن , زیر گنبد کبود؛ تصاویری زیبا از سقف بناهای تاریخی ایران , فهرست موضوعات - علم و فن آوری - معماری و عمران , سخن اول.... مصالح دنیای خاص خود را دارند. با چگونگی قرار دادن آنها در کنار یکدیگر و نیز علائمی که از ط , محاسبه شیب زمین و شیب رمپ در این آموزش تصمیم دارم که نحوه محاسبه شیب زمین یا شیب رمپ را براتون توضیح , ورود به سیستم دانشگاه پیام نور https://reg.pnu.ac.ir/Forms/AuthenticateUser/main.htm برای دانشجویان عزیز دسترسی آسان لین , عکس های باور نکردنی از قبل و بعد ارایش مجموعه : آرایش صورت و زیبایی عکس های باور نکردنی از قبل و بعد , چگونه یک مرد ایرانی از هیچی به یک میلیاردر تبدیل شد مجموعه : مطالب جالب و خواندنی چگونه یک مرد ایرا , تصاویر زیبای هیئت‌ های قدیمی عزاداری , جملات و تصاویر عاشقانه ✔جـــــــــای دلـــــــم خـــــالـــــی✔ سَر بِہ زیر وُ ساڪِت وُ بـ ے בَس , گلایـه کارو از خـدا و جـواب سهراب سپـهری ...!!! ( تیکه از کتاب کفر نامه کارو) ******** ابتدا گلایه : خدایا کف ,
:: برچسب‌ها: معماران بزرگ جهان سانتیاگو کالاتراوا ,
نویسنده
نویسنده : ali tavakkoli
تاریخ : [دوشنبه 02 شهريور 1394 ] [ 21:11]
تاریخ
ارسال نظر برای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی
آخرین مطالب ارسالی
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
user
progress عضو شويد

نام کاربری :
رمز عبور :

progress فراموشی رمز عبور؟

progress عضویت سریع
نام کاربری :
رمز عبور :
تکرار رمز :
ایمیل :
نام اصلی :
کد امنیتی : * کد امنیتیبارگزاری مجدد
آمار مطالب آمار مطالب
کل مطالب کل مطالب : 928
کل نظرات کل نظرات : 6
آمار کاربران آمار کاربران
افراد آنلاین افراد آنلاین : 2
تعداد اعضا تعداد اعضا : 47

کاربران آنلاین کاربران آنلاین

آمار بازدید آمار بازدید
بازدید امروز بازدید امروز : 284
باردید دیروز باردید دیروز : 267
ورودی امروز گوگل ورودی امروز گوگل : 7
ورودی گوگل دیروز ورودی گوگل دیروز : 6
بازدید هفته بازدید هفته : 1,712
بازدید ماه بازدید ماه : 11,184
بازدید سال بازدید سال : 124,241
بازدید کلی بازدید کلی : 515,254

اطلاعات شما اطلاعات شما
آِ ی پیآِ ی پی : 3.237.71.23
مرورگر مرورگر :
سیستم عامل سیستم عامل :
RSS

Powered By
Rozblog.Com
Translate : RojPix.ir