معماری و شهر سازی

خیابان های پر سروصدا بیماری زایند خیابان های پر سروصدا بیماری زایند خیابان های پر سروصدا بیماری زایند خیابان های پر سروصدا بیماری زایند

banner
جستجوگر پیشرفتهلطفا برای مشاهده کامل به ادامه مطلب بروید
بیشترین سهم آلودگی صوتی در شهر تهران ناشی از موتورسیکلت ها است
 

یک تحقیق در شهر یزد
طی یک تحقیق، ارتباط بین آلودگی صوتی و عوارض ناشی از آن در ابعاد جسمانی و روانی بررسی شد.


ابتدا میزان آلودگی صوتی وسایل نقلیه در خیابان های اصلی شهر یزد با استاندارد ایران در سال 1381 تا 1382 مقایسه شد.


نتایج مبین این مطلب است که کلیه مناطق اندازه گیری از لحاظ استاندارد ایران، جزء مناطق مسکونی- تجاری بوده و از نظر میزان آلودگی صوتی از حد استاندارد بالاتر (60 دسی بل) هستند.


سپس با روش بررسی پرسشنامه ای، میزان و نوع عوارض آلودگی صوتی ناشی از وسایل نقلیه و وضعیت سلامت عمومی شهروندان بررسی شد.


گروه های مختلف از نظر میزان شدت صدای محیط و عوارض عمده آلودگی صوتی از جمله اختلال در تمرکز حواس ، اختلال در گفت وگو، اختلال در خواب، هیجان و اضطراب، سردرد و سرگیجه، خستگی زودرس و ضعف عضلانی مورد بررسی قرار گرفتند.


همچنین در پرسشنامهGHQ ، ابعاد مختلف سلامت عمومی در بین چهار گروه مختلف شامل کارکنان دانشگاه یزد، مغازه داران خیابان های شلوغ، مغازه داران خیابان های خلوت و ماموران راهنمایی و رانندگی مورد پرسش قرار گرفت.


در این بررسی از 254 فرد پرسش شونده، 200 پرسشنامه قابل استناد بود.


بررسی نتایج نشان داد که از لحاظ میزان شدت صدای ترافیک و عوارض آلودگی صوتی در کلیه گروه های پرسش شونده، ماموران راهنمایی و رانندگی بیشترین گروه متاثر از صدای ترافیک و دانشگاهیان کمترین افراد از لحاظ تاثیر صدای ترافیک بودند.


همچنین از لحاظ وضعیت سلامت عمومی در مورد افسردگی و نمره کلی بین گروه های مختلف، تفاوت معنی دار در سطح احتمال 5 صدم مشاهده شد، ولی در سایر زیر مقیاس ها (نشانه های بدنی، اضطراب و بی خوابی) بین گروه های مختلف، تفاوت معنی داری در سطح احتمال 5 صدم وجود نداشت.


در نظرسنجی کلیه گروه ها، صدای موتور سیکلت، به عنوان آزار دهنده ترین صدای خیابان در این شهر معرفی شد.

 

آلودگی صوتی

 

وضعیت آلودگی صوتی تهران، در حد خطر است
علی محمد شاعری، رئیس ستاد محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران چندی پیش طی مصاحبه ای اعلام کرد:


«آلودگی صوتی در شهر تهران 15 تا 25 دسی بل فراتر از حد مجاز است، یعنی شهر تهران در شرایط اضطرار آلودگی صوتی قرار دارد.


در حال حاضر، بیشترین سهم آلودگی صوتی در کلانشهر تهران ناشی از سیستم حمل و نقل موتوری است، به طوری که موتورسیکلت ها به میزان 83 دسی بل آلودگی صوتی تولید می کنند.


60 درصد وسایل حمل و نقل جاده ای را خودروهای سواری در بر می گیرد. در خیابان‏ها و اتوبان های شهر تهران حدود 50 درصد خودروهای سواری، صدایی بالاتر از 81 دسیبل ایجاد می کنند.


طبق آمارهای بدست آمده در شهر تهران، سهم انتشار آلودگی صدا توسط موتورسیکلت ها 49 درصد، خودروهای سواری 30 درصد، ماشین های سنگین 20 درصد و اتوبوس های شرکت واحد یک درصد اعلام شده است.


منطقه 9 تهران دارای بیشترین آلودگی صوتی در سطح شهر است. میزان تراز صدا در این منطقه در دوره زمانی روز تقریبا 76 دسیبل و در شب 75 دسیبل است که از علل اصلی میزان بالای آلودگی صوتی در این منطقه می ‏توان به وجود میدان آزادی، تردد خودروها و موتور سیکلت ها و همچنین استقرار فرودگاه مهرآباد اشاره کرد.


منطقه 14 دومین منطقه آلوده و منطقه 19 سومین منطقه آلوده به لحاظ صوت در شهر تهران است.


به منظور مدیریت و کنترل آلودگی صوتی، راهکارها و روش‏ های فنی و مدیریتی مختلفی وجود دارد که از آن جمله می توان به نوسازی و جایگزین کردن خودروهای فرسوده، استفاده از سدهای آکوستیکی، جلوگیری از تردد خودروهای سنگین غیر استاندارد و با آلودگی صوتی غیر مجاز در خیابان‏ها به هنگام شب و استفاده از پوشش گیاهی مناسب اشاره کرد.


کنترل آلودگی صدای ناشی از فعالیت های صنعتی، عمرانی و خدماتی، جلوگیری از انتشار آلودگی صدا ناشی از ساختمان در فعالیت های صنعتی، گسترش شبکه پایش آلودگی صوت و ارائه هشدارهای لازم، افزایش اطلاع و آگاهی شهروندان به منظور کنترل، کاهش و مقابله با آلودگی صوتی، الزام به رعایت مبحث 19 در ساخت و سازها و منوط نمودن پایان کار به رعایت استانداردهای آلاینده های صوتی از دیگر راهکارهای کاهش آلودگی صوتی در شهرهاست.


انتقال فرودگاه مهرآباد، نصب دیوارهای جاذب صوتی در حاشیه راه آهن داخل شهر، احداث پارکینگ بیشتر برای جلوگیری از ترافیک، ساماندهی مشاغل مزاحم صنعتی و طراحی سطوح کاربری‏ها بر اساس میزان تولید آلودگی صوتی از راهکارهای دیگری است که می توان برای کاهش میزان آلودگی صوتی عنوان کرد.


یکی از ابعاد مهم و تاثیرگذار در بهبود کیفیت زندگی و محیط زیست شهری، بحث کاهش آلودگی صوتی است که می تواند تضمین کننده سلامت شهروندان و ایجاد شادابی و نشاط در آنها باشد.»


:: امتیاز: نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

:: بازدید : 373
:: ارسال شده در: آرشیو کل , پزشکی ,
:: مطالب مرتبط: پست ویژه , دانلود رایگان کتاب نویفرت ۲۰۱۴ PDF دانلود رایگان کتاب نویفرت ۲۰۱۴ – کتاب نویفرت (Neufert) یکی از مراجع , چگونه از هک شدن سیستم جلوگیری کنیم؟ , آشنایی با رشته معماری داخلی به اعتقاد بعضی ها معماری مادر همه هنرهاست که تعاریف مختلفی از آن ارائه , نکاتی برای انتخاب رشته معماری!!! , شاخه های مختلف معماری کارشناسی ارشد معماری به 4بخش تقسیم میشه که هرکدوم از این بخشا خودشون دارای گر , مهندس معماری معرفی شغل، محیط کار، فعالیت های شغلی، شرح وظایف و ... مهندسی معماری برای شما است، اگر ... , معرفی رشته معماری , دانلود کنید: تصاویر پس زمینه ویندوز 10 با کیفیت 4K و Full HD , دستورات اتوکد همراه با مخفف آن , زیر گنبد کبود؛ تصاویری زیبا از سقف بناهای تاریخی ایران , فهرست موضوعات - علم و فن آوری - معماری و عمران , سخن اول.... مصالح دنیای خاص خود را دارند. با چگونگی قرار دادن آنها در کنار یکدیگر و نیز علائمی که از ط , محاسبه شیب زمین و شیب رمپ در این آموزش تصمیم دارم که نحوه محاسبه شیب زمین یا شیب رمپ را براتون توضیح , ورود به سیستم دانشگاه پیام نور https://reg.pnu.ac.ir/Forms/AuthenticateUser/main.htm برای دانشجویان عزیز دسترسی آسان لین , عکس های باور نکردنی از قبل و بعد ارایش مجموعه : آرایش صورت و زیبایی عکس های باور نکردنی از قبل و بعد , چگونه یک مرد ایرانی از هیچی به یک میلیاردر تبدیل شد مجموعه : مطالب جالب و خواندنی چگونه یک مرد ایرا , تصاویر زیبای هیئت‌ های قدیمی عزاداری , جملات و تصاویر عاشقانه ✔جـــــــــای دلـــــــم خـــــالـــــی✔ سَر بِہ زیر وُ ساڪِت وُ بـ ے בَس , گلایـه کارو از خـدا و جـواب سهراب سپـهری ...!!! ( تیکه از کتاب کفر نامه کارو) ******** ابتدا گلایه : خدایا کف ,
:: برچسب‌ها: خیابان های پر سروصدا بیماری زایند ,
نویسنده
نویسنده : ali tavakkoli
تاریخ : [جمعه 13 شهريور 1394 ] [ 13:25]
تاریخ
ارسال نظر برای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی
آخرین مطالب ارسالی
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
user
progress عضو شويد

نام کاربری :
رمز عبور :

progress فراموشی رمز عبور؟

progress عضویت سریع
نام کاربری :
رمز عبور :
تکرار رمز :
ایمیل :
نام اصلی :
کد امنیتی : * کد امنیتیبارگزاری مجدد
آمار مطالب آمار مطالب
کل مطالب کل مطالب : 928
کل نظرات کل نظرات : 6
آمار کاربران آمار کاربران
افراد آنلاین افراد آنلاین : 2
تعداد اعضا تعداد اعضا : 47

کاربران آنلاین کاربران آنلاین

آمار بازدید آمار بازدید
بازدید امروز بازدید امروز : 287
باردید دیروز باردید دیروز : 198
ورودی امروز گوگل ورودی امروز گوگل : 19
ورودی گوگل دیروز ورودی گوگل دیروز : 15
بازدید هفته بازدید هفته : 287
بازدید ماه بازدید ماه : 3,818
بازدید سال بازدید سال : 137,282
بازدید کلی بازدید کلی : 528,295

اطلاعات شما اطلاعات شما
آِ ی پیآِ ی پی : 3.238.147.211
مرورگر مرورگر :
سیستم عامل سیستم عامل :
RSS

Powered By
Rozblog.Com
Translate : RojPix.ir